Biorąc pod uwagę doświadczenie eksploatacyjne seryjnych i eksperymentalnych urządzeń istniejących typów, rozwój nowych próbek rozpoczął się na początku lat siedemdziesiątych. Obiecujący kompleks poszukiwawczo-ewakuacyjny, który miał wchodzić do kilku pojazdów jednocześnie, otrzymał oznaczenie PEC-490. Łatwo zauważyć, że liczby w tym oznaczeniu odpowiadają sowieckiemu systemowi wskaźników transportu drogowego. Numer „490” wskazywał, że nowe próbki będą klasyfikowane jako pojazdy specjalne o dmc w zakresie 8-14 ton.
Testowany jest pojazd terenowy. Zdjęcie Państwowego Wojskowego Muzeum Techniki / gvtm.ru
Widok na prawą i rufę. Zdjęcie Państwowego Wojskowego Muzeum Techniki / gvtm.ru
Samochód wspina się po zboczu. Zdjęcie Państwowego Wojskowego Muzeum Techniki / gvtm.ru
Testy w zimnych porach roku. Zdjęcia Kolesa.ru
Nowe komponenty i zespoły, wyróżniające się zmniejszoną masą, umożliwiły znaczne zmniejszenie masy pojazdu terenowego, choć nie doprowadziły do zauważalnego zmniejszenia wymiarów. Długość ZIL-49042 wynosiła 8,96 m, szerokość - 2,6 m, wysokość - 2,5 m. Rozstaw osi osiągnął 4,8 mz rozstawem 2,1 m. Prześwit wynosił 448 mm. Dzięki zastosowaniu nowych elementów konstrukcyjnych masa własna pojazdu została zwiększona do 6415 kg. Ładowność - 2 tony Według obliczeń płaz mógł osiągać prędkość do 75-80 km / h na autostradzie. Na wodzie ten parametr osiągnął 8-9 km / h.
Płazy na wodzie. Zdjęcia Kolesa.ru
Prototyp nowego modelu w fabryce został pomalowany na kolor khaki podobny do sprzętu wojskowego. Na drzwiach kokpitu wyryto numer ogona „44”. Wykorzystano również tablice rejestracyjne „test 11-43”. Wiadomo, że fabryczne czarownice nie mogły przejść obok nowego samochodu. Ze względu na charakterystyczną kolorystykę i zdolności amfibii pojazd terenowy otrzymał przydomek „Krokodyl”.